Pensjonaty

Willa Znana

Bukowina Tatrzańska

Wysoki Wierch

Bukowina Tatrzańska

Dom Wypoczynkowy OREŁKI

Bukowina Tatrzańska

U Janinki

Bukowina Tatrzańska

zobacz więcej dodaj obiekt

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!


(*) - pole obowiązkowe

Statystyka

  • Wszytkich: 7198407
  • W tym roku: 150666
  • W tym miesiącu: 39162
  • Dziś: 957
  • Online: 42

3 niezwykłe miejsca, które musisz zobaczyć w Tatrach

Najwyżej położony punkt w Polsce i jednocześnie jeden z najpopularniejszych szczytów w Tatrach. Turyści po polskiej stronie mają do pomocy solidne zabezpieczenia (około 360 metrów łańcuchów). Nie wolno jednak lekceważyć wymagań kondycyjnych i przygotowania turystycznego.

Wejdź na Rysy

Wchodząc do Tatrzańskiego Parku Narodowego już na Palenicy Białczańskiej różnica w wysokości wynosi ponad 1500 m, a przy Morskim Oku przekracza 1100 metrów. W okolicach Czarnego Stawu nachylenie szlaku średnio wynosi 30 stopni. Szlak przebiega przez miejsca skryte w cieniu, co oznacza spadającą temperaturę, gdzieniegdzie natkniemy się też na zalegający śnieg. Smutnym faktem jest, że tragiczny bilans śmierci turystów od początku funkcjonowania szlaków wynosi ponad 50 osób.

Rysy przyciągają niepowtarzalnymi widokami panoramicznymi: bezchmurna pogoda gwarantuje turystom wgląd nawet do stu kilometrów. Stojąc na szczycie, doświadczeni podróżnicy mogą wymienić pozostałe 80 szczytów Tatr i około 50 szczytów zaliczanych do innych pasm górskich. Wśród nich odnajdzie się 13 dużych jezior tatrzańskich. Zdarza się, że widoczna jest położona 90 kilometrów dalej dawna stolica Polski. Na Rysach istnieje granica państwowa, która możliwa do przekroczenia jest w okresie od 16 czerwca do 31 października, a ograniczenia czasowe spowodowane są działalnością szlaku po stronie Słowacji. Warto pamiętać, że obecność obu państw w Schengen umożliwiła swobodę przechodzenia w dowolnym miejscu.

Przejdź się Doliną Chochołowską

W polskich Tatrach nie znajdziemy dłuższej i większej doliny. Usytuowana na zachodnim skraju polskich Tatr Zachodnich. Do przejścia będziemy mieć ponad 10 kilometrów, a sam jej obszar zajmuje 35 km². Nazwa wywodzi się z sąsiedniej wsi Chochołów, o której wzmianki sięgają jeszcze XVI wieku. Duża ilość polan i hal zdatnych do wypasu sprawiła, że w latach 30-tych poprzedniego wieku było to największe skupisko pasterstwa w Tatrach, któremu towarzyszył długi szereg szałasów, bacówek i szop.

Dolina wiąże się Karolem Wojtyłą i jego częstymi wizytami. 5 lat po wyborze na Papieża spotkał się w Dolinie Jarząbczej z Lechem Wałęsą, któremu towarzyszyła też rodzina. Pamiątka tego wydarzenia widnieje na ścianie schroniska. Słynną scenę kuligu w filmie Potop kręcono właśnie w Dolinie Chochołowskiej. Kręcono tutaj także zdjęcia do siódmego odcinka popularnego serialu „Janosik". Okolice regularnie wykorzystywane są jako poligony szkoleniowe dla komandosów i ratowników tatrzańskich.

Wejdź w Szczelinę Chochołowską

Najbardziej znana i najczęściej odwiedzana jaskinia Doliny Chochołowskiej. Nic dziwnego, skoro uznawana jest za tą największą. Jej korytarze rozciągają się w kierunku zachód-wschód oraz północno-zachodnim i południowo-wschodnim. Różnica wysokoścui w jaskini wynosi ok. 60 metrów, jednak w wnętrzu rzadko spotkamy studnie i progi. Jaskinia w swoich początkach była podziemnym przepływem Potoku Chochołowskiego. Najniżej położone fragmenty jaskini nie posiadają szaty naciekowej, z kolei wyżej położone piętra znane są z dużej ilości nacieków, a na najwyższym spotkamy charakterystyczne "kamienne mleko", tworzące intrygujące formy naciekowe.

WTATRY.COM

 

Inne portale:
noclegi na Jurze noclegi na Suwalszczyźnie noclegi w Beskidach noclegi w Pieninach