Pensjonaty

Wysoki Wierch

Bukowina Tatrzańska

Willa Znana

Bukowina Tatrzańska

Dom Wypoczynkowy OREŁKI

Bukowina Tatrzańska

Górolik

Bukowina Tatrzańska

zobacz więcej dodaj obiekt

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!


(*) - pole obowiązkowe

Statystyka

  • Wszytkich: 7226407
  • W tym roku: 178666
  • W tym miesiącu: 25324
  • Dziś: 11
  • Online: 13

Kolejka na Kasprowy Wierch ma już 80 lat!

 

Czy wiecie, że aż 75 proc. ankietowanych chciałoby wjechać kolejką na Kasprowy Wierch podczas pobytu w Zakopanem.

 

Kolej linowa na Kasprowy Wierch jest symbolem Zakopanego dla ponad połowy Polaków i jedną z największych atrakcji turystycznych miasta - wynika z badania „Opinie Polaków o atrakcjach polskich gór" przeprowadzonego z okazji osiemdziesiątego jubileuszu powstania kolejki.

15 marca 1936 r., po 227 dniach budowy, na Kasprowy Wierch dotarł wagonik pierwszej kolei linowej w Polsce. Koszty jej budowy przekroczyły 3,5 mln przedwojennych złotych, ale zwróciły się już po trzech latach - w 1939 r. Choć pierwszy wagonik był zdecydowanie mniejszy niż współczesny, w ciągu pierwszego roku działania na szczyt Kasprowego wjechało nim aż 165 tys. osób. 80 lat od powstania kolej linowa nadal cieszy się ogromną popularnością wśród turystów - wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRIS).

W odpowiedzi na pytanie „Jaka atrakcja turystyczna kojarzy się Panu/i z Zakopanem?" co czwarty ankietowany (23,7 proc.) wskazał właśnie Kasprowy Wierch. Większą atrakcją turystyczną miasta okazały się jedynie szlaki górskie (35 proc. wskazań). Inne odpowiedzi dotyczyły skoczni narciarskiej (22,1 proc.), Muzeum Tatrzańskiego (5,3 proc.), Krupówek (4,0 proc.), Gubałówki (3,7 proc.), Morskiego Oka (2,5 proc.) oraz generalnie narciarstwa (1,3 proc.).

- O ośrodkach Polskich Kolei Linowych słyszało prawie dziewięciu na dziesięciu zapytanych. Trzech na czterech respondentów, którzy znają PKL deklaruje, że choć raz w życiu korzystali z naszych kolei górskich. To w dużej mierze zasługa naszego najważniejszego i najstarszego ośrodka na Kasprowym Wierchu - mówi Patryk Białokozowicz, członek zarządu PKL ds. sprzedaży i marketingu.

Dla co trzeciego ankietowanego (30,9 proc.) koleje linowe są główną atrakcją polskich gór. Zdecydowana większość badanych (81,6 proc.). chciałaby skorzystać z tej atrakcji mając taką możliwość. Innego zdania było jedynie 15 proc. pytanych. Motywacją do wycieczki koleją górską jest przede wszystkim chęć zobaczenia pięknych widoków (62,4 proc. wskazań), a w dalszej kolejności wygoda i lenistwo (12,9 proc. odpowiedzi), atrakcyjność turystyczna (10,7 proc.), możliwość odpoczynku (5,1 proc.) i zamiłowanie do gór (4,5 proc.).

Z podróży koleją linową najchętniej skorzystaliby młodsi badani (85 proc. ankietowanych w wieku 18-24, 90 proc. osób w wieku 25-34 i 89 proc. w grupie wiekowej 35-44 lata). Odsetek osób, zainteresowanych takiego rodzaju wycieczką jest niższy wśród starszych ankietowanych, ale i tak utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie - przejażdżką koleją zainteresowanych jest 85 proc. osób w wieku 45-54, 73 proc. badanych w wieku 55-64 i 69 proc. w wieku 65 lat i więcej).

- Chcemy rozwijać ośrodek na Kasprowym Wierchu w zrównoważony sposób, z poszanowaniem przyrody Tatrzańskiego Parku Narodowego, by nadal cieszył się tak ogromnym zainteresowaniem turystów. Zmiany zainaugurujemy na 80-lecie, tak by każdy Polak niezależnie od wieku mógł poczuć magię, historię i symbolikę miejsca, od którego zaczęła się historia PKL - mówi Patryk Białokozowicz z PKL.

Od dziś na Kasprowym Wierchu turyści będą mogli poznawać niesamowitą historię kolei linowej i zrozumieć w jaki sposób działa, korzystając z interaktywnej wystawy zorganizowanej w holu stacji górnej. Jej ważnym elementem będzie ekspozycja poświęcona Ojcowi Świętemu, Janowi Pawłowi II. Obchody rocznicy kolei na Kasprowy Wierch potrwają cały rok. W ich trakcie w największych miastach Polski (Łódź, Kraków, Poznań, Warszawa, Sopot i inne) ustawiony zostanie interaktywny wagonik PKL, który z pomocą gogli VR zabierze odwiedzających w niesamowitą górską podróż. Innymi atrakcjami będą m.in. wystawy plenerowe, zawody w narciarstwie alpejskim No limit na najdłuższej w Polsce trasie gigantowej oraz program edukacyjny dla młodzieży, który PKL zorganizowały wspólnie z Tatrzańskim Parkiem Narodowym.


Nota metodologiczna

Badanie „Opinie Polaków o atrakcjach polskich gór" przeprowadzono metodą CATI w lutym 2016 r. na ogólnopolskiej próbie reprezentatywnej 1067 osób w wieku powyżej osiemnastego roku życia.

Polskie Koleje Linowe to zakopiańska firma - największy w Polsce operator kolei górskich z 80-letnią tradycją, działający w siedmiu ośrodkach w Tatrach i Beskidach (Kasprowy Wierch, Gubałówka, Jaworzyna Krynicka, Góra Parkowa, Mosorny Groń, Palenica, Góra Żar). Priorytetem PKL jest rozwój i podnoszenie jakości usług dla narciarzy i turystów. Firma zadeklarowała i planuje przeprowadzenie m.in. wielomilionowych inwestycji na Kasprowym Wierchu i Gubałówce. PKL są największym prywatnym pracodawcą na Podhalu, zatrudniającym ponad 200 osób. Prowadząc działalność zwracają szczególną uwagę na poszanowanie tatrzańskiej przyrody.

Zapraszamy do kontaktu:

Agnieszka Jabłońska-Twaróg
media@pkl.pl
tel. 501679223

 

Inne portale:
noclegi na Jurze noclegi na Suwalszczyźnie noclegi w Beskidach noclegi w Pieninach