Aktywny wypoczynek

Chałupki pod Giewontem

Murzasichle koło Zakopanego

Kwatery u Malika

Biały Dunajec

zobacz więcej dodaj obiekt

Pensjonaty

Wysoki Wierch

Bukowina Tatrzańska

Willa Znana

Bukowina Tatrzańska

Dom Wypoczynkowy OREŁKI

Bukowina Tatrzańska

Górolik

Bukowina Tatrzańska

zobacz więcej dodaj obiekt

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!


(*) - pole obowiązkowe

Statystyka

  • Wszytkich: 4058530
  • W tym roku: 262783
  • W tym miesiącu: 86498
  • Dziś: 53
  • Online: 43

Zakopiański Weekend Biegowy z Sokołem

Szybko i ekstremalnie po Tatrach, czyli „Zakopiański Weekend Biegowy z Sokołem"

Tegoroczna edycja „Zakopiańskiego Weekendu Biegowego z Sokołem" odbędzie się w dniach 31 maja - 2 czerwca pod honorowym patronatem Wojewody Małopolskiego Jerzego Millera oraz Prezydenta Zamościa Marcina Zamoyskiego.

W jej ramach zaplanowano Bieg Sokoła na dystansie 15,6 km, Bieg im. hr. Władysława Zamoyskiego na dystansie 10 km oraz Bieg Wysokogórski im. dh. Franciszka Marduły na dystansie 25,5 km - będący jednocześnie Mistrzostwami Polski w Skyrunningu i jednym z najbardziej ekstremalnych biegów w Polsce.

Biegi te ze względu na umiejscowienie tras na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, wśród pięknej górskiej przyrody, są ambitne i niezwykle widowiskowe, a dzięki zróżnicowaniu stopnia trudności i dystansów, przyciągają zarówno zawodowców jaki i amatorów, a także licznych kibiców. Były także wielokrotnie nagradzane przez największe portale biegowe i cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród biegaczy z całej Polski i zagranicy.

Do Biegu Wysokogórskiego im. druha Franciszka Marduły już zgłosiło się 350 uczestników, a lista została zamknięta. W pozostałych biegach organizatorzy spodziewają się ich również kilkuset i wciąż czekają na zapisy.

Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół" Gniazdo w Zakopanem pragnie poprzez organizację tych wydarzeń upowszechniać zdrowy tryb życia i bieganie jako ogólnodostępną formę sportu i rekreacji, promować Tatry, Zakopane i powiat tatrzański, popularyzować patriotyczne i sportowe idee zgodnie z hasłem „W zdrowym ciele zdrowy duch", a także upamiętnić postacie hrabiego Zamoyskiego - patrioty, zasłużonego dla Tatr i Zakopanego oraz druha Franciszka Marduły - wybitnego lutnika, sportowca, pedagoga, prezesa TG Sokół w Zakopanem.

- Chcemy promować zdrowy styl życia, a także patriotyzm, który doskonale łączy się ze sportem. Biegi upamiętniają więc wybitne i ważne dla Zakopanego postacie - hrabiego Zamoyskiego i druha Franciszka Mardułę. Przyjęliśmy formułę weekendu biegowego z różnymi dystansami, która doskonale sprawdziła się w latach ubiegłych. Impreza ciągle się rozrasta i przyciąga coraz więcej zawodników - wyjaśnia organizator biegów Leszek Behounek z TG "Sokół".
- W Zakopanem urzekające są krajobrazy, a także atmosfera. Ludzie, którzy tę imprezę organizują, wkładają w to całe serce - dodaje z kolei Marek Grochowski, zdobywca Grand Prix w 2012 r., który mieszka w Gdańsku, ale reprezentuje zakopiańskiego Sokoła.

Najważniejszym wydarzeniem Weekendu Biegowego z całą pewnością będzie Bieg Marduły, który w ciągu pięciu lat z niewielkiej kameralnej imprezy stał się biegiem o wysokiej randze i dużej popularności. W tym roku lista startowa została zamknięta już na początku kwietnia, a chętnych było znacznie więcej niż możliwości organizacyjne i limity narzucone przez TPN.

Jest to jedyny bieg w Polsce rozgrywany na takiej wysokości (najwyższy punkt - Świnicka Przełęcz 2051 m n.p.m.), z największymi przewyższeniami (1753m) i trudnościami technicznymi. Mimo znacznie mniejszego dystansu wysiłek włożony w ten bieg porównać można więc z maratonem, a towarzyszą mu przecież trudne górskie trasy, z kamieniami, korzeniami, stromymi podbiegami i łańcuchami. By zmierzyć się z tym wyjątkowym wyzwaniem przyjeżdżają tu mistrzowie Polski w biegach górskich. W nieco ponad dwie godziny przebiegają oni trasę pokonywaną przez zwykłych turystów w ponad 10 godzin. Te liczby pokazują jak niezwykły jest to wyczyn.

- Bieg Marduły jest ekstremalny, ale zawodnicy mówią, że jest to bieg kultowy. Nie ma drugiego w Polsce o takiej urodzie i takiej skali trudności. Tu nie wystarczy trening na asfalcie, trzeba znać góry i być naprawdę znakomicie i wszechstronnie przygotowanym - przekonuje Leszek Behounek.

Natomiast Bieg im. hr. Władysława Zamoyskiego, a zwłaszcza Bieg Sokoła to doskonała okazja na sprawdzenie swoich możliwości, „przetarcie się" w biegach górskich i zdobycie doświadczenia niezbędnego w Biegu Marduły. Zgłoszenia przyjmowane są w formie elektronicznej na stronie www.sokol.zakopane.pl. Znajdują się tam także regulaminy, mapki i profile tras poszczególnych biegów. Ilość startujących jest ograniczona.


PROGRAM WEEKENDU BIEGOWEGO Z SOKOŁEM


Bieg Sokoła
Start 31 maja 2013 r. o godz. 8:00 z Kuźnic
TRASA:
Kuźnice - Ścieszka nad Reglami - Dolina Białego - Droga pod Reglami - Dolina Strążyska - Ścieszka nad Reglami - Czerwona Przełęcz - Ścieszka nad Reglami - META: schronisko na Kalatówkach


Bieg im. hr. Władysława Zamoyskiego
Start 1 czerwca 2013 r. o godz. 8:00 z Palenicy Białczańskiej (przed Morskim Okiem)
TRASA:
Trasa biegu prowadzi drogą asfaltową z Palenicy Białczańskiej (980 m n.p.m.) przez Wodogrzmoty Mickiewicza (1100 m n.p.m.) do Morskiego Oka (1410 m n.p.m.)


Bieg Wysokogórski im. dh. Franciszka Marduły
Start 2 czerwca 2013 r. o godz. 7:00 z Parkingu w Jaszczurówce (kierunek z Zakopanego na przejście graniczne Łysa Polana)
TRASA:
Parking w Jaszczurówce - Polana Kopieniec - Psia Trawka - Schronisko Murowaniec - Czarny Staw Gąsienicowy - Przełęcz Karb - Czerwone Stawki - Świnicka Przełęcz - Przełęcz
Liliowe - Beskid - Sucha Przełęcz - Kasprowy Wierch - Myślenickie Turnie - Kuźnice - META: schronisko na Kalatówkach
Przy schronisku Murowaniec obowiązuje limit czasu: 2:00 h, a na Kasprowym Wierchu: 3:30 h.
Przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych przebieg trasy może ulec zmianie.

Patroni biegów -pdf

Towarzystwo Gimnastyczne Sokol.pdf

Inne portale:
noclegi na Jurze noclegi na Suwalszczyźnie noclegi w Beskidach noclegi w Pieninach