Pensjonaty

Wysoki Wierch

Bukowina Tatrzańska

Willa Znana

Bukowina Tatrzańska

Dom Wypoczynkowy OREŁKI

Bukowina Tatrzańska

U Janinki

Bukowina Tatrzańska

zobacz więcej dodaj obiekt

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!


(*) - pole obowiązkowe

Statystyka

  • Wszytkich: 5339932
  • W tym roku: 367732
  • W tym miesiącu: 4477
  • Dziś: 29
  • Online: 13

Zakopiański Weekend Biegowy z Sokołem

Szybko i ekstremalnie po Tatrach, czyli „Zakopiański Weekend Biegowy z Sokołem"

Tegoroczna edycja „Zakopiańskiego Weekendu Biegowego z Sokołem" odbędzie się w dniach 31 maja - 2 czerwca pod honorowym patronatem Wojewody Małopolskiego Jerzego Millera oraz Prezydenta Zamościa Marcina Zamoyskiego.

W jej ramach zaplanowano Bieg Sokoła na dystansie 15,6 km, Bieg im. hr. Władysława Zamoyskiego na dystansie 10 km oraz Bieg Wysokogórski im. dh. Franciszka Marduły na dystansie 25,5 km - będący jednocześnie Mistrzostwami Polski w Skyrunningu i jednym z najbardziej ekstremalnych biegów w Polsce.

Biegi te ze względu na umiejscowienie tras na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, wśród pięknej górskiej przyrody, są ambitne i niezwykle widowiskowe, a dzięki zróżnicowaniu stopnia trudności i dystansów, przyciągają zarówno zawodowców jaki i amatorów, a także licznych kibiców. Były także wielokrotnie nagradzane przez największe portale biegowe i cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród biegaczy z całej Polski i zagranicy.

Do Biegu Wysokogórskiego im. druha Franciszka Marduły już zgłosiło się 350 uczestników, a lista została zamknięta. W pozostałych biegach organizatorzy spodziewają się ich również kilkuset i wciąż czekają na zapisy.

Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół" Gniazdo w Zakopanem pragnie poprzez organizację tych wydarzeń upowszechniać zdrowy tryb życia i bieganie jako ogólnodostępną formę sportu i rekreacji, promować Tatry, Zakopane i powiat tatrzański, popularyzować patriotyczne i sportowe idee zgodnie z hasłem „W zdrowym ciele zdrowy duch", a także upamiętnić postacie hrabiego Zamoyskiego - patrioty, zasłużonego dla Tatr i Zakopanego oraz druha Franciszka Marduły - wybitnego lutnika, sportowca, pedagoga, prezesa TG Sokół w Zakopanem.

- Chcemy promować zdrowy styl życia, a także patriotyzm, który doskonale łączy się ze sportem. Biegi upamiętniają więc wybitne i ważne dla Zakopanego postacie - hrabiego Zamoyskiego i druha Franciszka Mardułę. Przyjęliśmy formułę weekendu biegowego z różnymi dystansami, która doskonale sprawdziła się w latach ubiegłych. Impreza ciągle się rozrasta i przyciąga coraz więcej zawodników - wyjaśnia organizator biegów Leszek Behounek z TG "Sokół".
- W Zakopanem urzekające są krajobrazy, a także atmosfera. Ludzie, którzy tę imprezę organizują, wkładają w to całe serce - dodaje z kolei Marek Grochowski, zdobywca Grand Prix w 2012 r., który mieszka w Gdańsku, ale reprezentuje zakopiańskiego Sokoła.

Najważniejszym wydarzeniem Weekendu Biegowego z całą pewnością będzie Bieg Marduły, który w ciągu pięciu lat z niewielkiej kameralnej imprezy stał się biegiem o wysokiej randze i dużej popularności. W tym roku lista startowa została zamknięta już na początku kwietnia, a chętnych było znacznie więcej niż możliwości organizacyjne i limity narzucone przez TPN.

Jest to jedyny bieg w Polsce rozgrywany na takiej wysokości (najwyższy punkt - Świnicka Przełęcz 2051 m n.p.m.), z największymi przewyższeniami (1753m) i trudnościami technicznymi. Mimo znacznie mniejszego dystansu wysiłek włożony w ten bieg porównać można więc z maratonem, a towarzyszą mu przecież trudne górskie trasy, z kamieniami, korzeniami, stromymi podbiegami i łańcuchami. By zmierzyć się z tym wyjątkowym wyzwaniem przyjeżdżają tu mistrzowie Polski w biegach górskich. W nieco ponad dwie godziny przebiegają oni trasę pokonywaną przez zwykłych turystów w ponad 10 godzin. Te liczby pokazują jak niezwykły jest to wyczyn.

- Bieg Marduły jest ekstremalny, ale zawodnicy mówią, że jest to bieg kultowy. Nie ma drugiego w Polsce o takiej urodzie i takiej skali trudności. Tu nie wystarczy trening na asfalcie, trzeba znać góry i być naprawdę znakomicie i wszechstronnie przygotowanym - przekonuje Leszek Behounek.

Natomiast Bieg im. hr. Władysława Zamoyskiego, a zwłaszcza Bieg Sokoła to doskonała okazja na sprawdzenie swoich możliwości, „przetarcie się" w biegach górskich i zdobycie doświadczenia niezbędnego w Biegu Marduły. Zgłoszenia przyjmowane są w formie elektronicznej na stronie www.sokol.zakopane.pl. Znajdują się tam także regulaminy, mapki i profile tras poszczególnych biegów. Ilość startujących jest ograniczona.


PROGRAM WEEKENDU BIEGOWEGO Z SOKOŁEM


Bieg Sokoła
Start 31 maja 2013 r. o godz. 8:00 z Kuźnic
TRASA:
Kuźnice - Ścieszka nad Reglami - Dolina Białego - Droga pod Reglami - Dolina Strążyska - Ścieszka nad Reglami - Czerwona Przełęcz - Ścieszka nad Reglami - META: schronisko na Kalatówkach


Bieg im. hr. Władysława Zamoyskiego
Start 1 czerwca 2013 r. o godz. 8:00 z Palenicy Białczańskiej (przed Morskim Okiem)
TRASA:
Trasa biegu prowadzi drogą asfaltową z Palenicy Białczańskiej (980 m n.p.m.) przez Wodogrzmoty Mickiewicza (1100 m n.p.m.) do Morskiego Oka (1410 m n.p.m.)


Bieg Wysokogórski im. dh. Franciszka Marduły
Start 2 czerwca 2013 r. o godz. 7:00 z Parkingu w Jaszczurówce (kierunek z Zakopanego na przejście graniczne Łysa Polana)
TRASA:
Parking w Jaszczurówce - Polana Kopieniec - Psia Trawka - Schronisko Murowaniec - Czarny Staw Gąsienicowy - Przełęcz Karb - Czerwone Stawki - Świnicka Przełęcz - Przełęcz
Liliowe - Beskid - Sucha Przełęcz - Kasprowy Wierch - Myślenickie Turnie - Kuźnice - META: schronisko na Kalatówkach
Przy schronisku Murowaniec obowiązuje limit czasu: 2:00 h, a na Kasprowym Wierchu: 3:30 h.
Przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych przebieg trasy może ulec zmianie.

Patroni biegów -pdf

Towarzystwo Gimnastyczne Sokol.pdf

Inne portale:
noclegi na Jurze noclegi na Suwalszczyźnie noclegi w Beskidach noclegi w Pieninach