Pensjonaty

Wysoki Wierch

Bukowina Tatrzańska

Willa Znana

Bukowina Tatrzańska

Dom Wypoczynkowy OREŁKI

Bukowina Tatrzańska

U Janinki

Bukowina Tatrzańska

zobacz więcej dodaj obiekt

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!


(*) - pole obowiązkowe

Statystyka

  • Wszytkich: 5385521
  • W tym roku: 413321
  • W tym miesiącu: 7335
  • Dziś: 4063
  • Online: 58

Dawnej koronki czar

Zapraszamy do Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza, gdzie od 18 stycznia do 9 marca 2014 na nowej wystawie "Dawnej koronki czar", prezentowane będą kunsztowne i pracochłonne koronki klockowe, wykonane według starych wzorów przez Magdalenę Cięciwę.

 

Magdalena Cięciwa mieszka w Marcinkowicach koło Nowego Sącza. Sztuki koronki klockowej uczyła się u mistrzyń z Bobowej. Od wczesnych lat haftowała, robiła na drutach i szydełku, jest mistrzem krawiectwa ciężkiego. Jednak koronka klockowa całkowicie zdominowała jej pasję i jest wiodącą dziedziną jej pracy twórczej. Jako pedagog - terapeuta pracuje z osobami niepełnosprawnymi.

Wielokrotnie nagradzana za swoje prace, m.in. na największym w Polsce Międzynarodowym Festiwalu Koronki Klockowej w Bobowej: II nagrodą w kategorii koronki wieloparkowej (2004), II nagrodą (2008, 2010) i wyróżnieniami (2004, 2007, 2012, 2013) w kategorii koronki tradycyjnej. Zdobyła także nagrodę w konkursie twórczości ludowej w Bukowinie Tatrzańskiej (2006), nagrodę za najlepsze prace na 42. Ogólnopolskich Targach Sztuki Ludowej w Kazimierzu nad Wisłą (2009), główną nagrodę Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (2012). W 2012 roku odtworzyła koronkę klockową - pelerynkę do stroju scenicznego aktorki Heleny Modrzejewskiej na konkurs Młodych Talentów do Muzeum w Wilanowie.

Prace Magdaleny Cięciwy były pokazywane na wielu wystawach w Polsce i za granicą: na Słowacji, na Węgrzech, we Włoszech, w Belgii i w Chinach. Koronczarka chętnie prowadzi warsztaty i pokazy, m.in. podczas Jarmarku Jagiellońskiego we Wrocławiu, w Kazimierzu Dolnym i w ramach imprez organizowanych przez Tatrzańską Agencję Rozwoju Promocji i Kultury, krakowską Fundację NADwyraz, a także inne ogólnopolskie instytucje kulturalne.

Magdalena Cięciwa jest dwukrotną stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, uhonorowana została odznaczeniem „Zasłużony dla kultury polskiej". Za propagowanie tradycji i obyczajów lachowskich przyznano jej „Złote Serce Lachowskie" - najwyższą nagrodę regionu, z którego się wywodzi, czyli Lachów Sądeckich.. Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

Pasją do koronki klockowej zaraziła także swoją córkę. W roku 2010 Kinga zdobyła nagrodę na konkursie we Włoszech. Praca „Jesienne inspiracje" została oczywiście wykonana pod kierunkiem mamy.

Artystka przyjęła zaproszenie Muzeum Tatrzańskiego do przygotowania wystawy koronki klockowej, opartej na motywach starych zakopiańskich wzorów. Część wzorów otrzymała w darze od właścicieli jednej z zakopiańskich willi, którzy odnaleźli je na strychu swego domu. Inne koronki wykonane zostały specjalnie na obecną prezentację, według znajdujących się w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego projektów Karola Kłosowskiego

 

Inne portale:
noclegi na Jurze noclegi na Suwalszczyźnie noclegi w Beskidach noclegi w Pieninach