Pensjonaty

Willa Znana

Bukowina Tatrzańska

Wysoki Wierch

Bukowina Tatrzańska

Dom Wypoczynkowy OREŁKI

Bukowina Tatrzańska

U Janinki

Bukowina Tatrzańska

zobacz więcej dodaj obiekt

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!


(*) - pole obowiązkowe

Statystyka

  • Wszytkich: 5392556
  • W tym roku: 420356
  • W tym miesiącu: 14370
  • Dziś: 8
  • Online: 31

Komunikat TPN na dzien 6.11.2014

 

Zamknięcia szlaków pieszych

Jaskinia Mroźna jest zamknięta na okres zimowy od 31 października do 25 kwietnia.

Od 1 listopada do 15 czerwca, w Tatrach Słowackich zamknięte są wszystkie szlaki powyżej schronisk. Więcej informacji na temat szlaków na stronie TANAP http://www.tanap.org./national-park-rules/
Od 1 kwietnia do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie parku są zamknięte od zmierzchu do świtu.
Ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne nadal zamknięte są następujące szlaki turystyczne:

  • Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska
  • Dolina Lejowa
  • Z Doliny Kościeliskiej na Polanę Stoły

Warunki na szlakach

Warunki do uprawiania turystyki w górach są niekorzystne. Na wielu szlakach leżą powalone drzewa. W partiach graniowych i na otwartych przestrzeniach nadal wieje silny wiatr, który utrudnia poruszanie się.

Na terenie Parku prowadzone są prace leśne związane z usuwaniem powalonych drzew oraz z naprawą uszkodzonych dróg i scieżek. Na szlakach mogą występować utrudnienia oraz czasowe ich wyłączenie. Prosimy zachować szczególną ostrożność oraz stosować się do poleceń pracowników wykonujących ww. prace.

Powyżej górnej granicy lasu, na północnych stokach i w miejscach zacienionych szlaki przykryte są cienką warstwą śniegu i w wielu miejscach są mocno oblodzone i śliskie. Oblodzenia w tych miejscach utrzymują się przez cały dzień. W partiach reglowych, w ciągu dnia miejscami robi się błoto. Szczególnie dużo błota jest w Dolinie Olczyskiej i Starorobociańskiej oraz na innych szlakach, gdzie trwa wywóz drewna.

W związku z remontem szlaków niewielkie utrudnienia występują na odcinkach: Rusinowa Polana - Gęsia Szyja, Dolina Chochołowska - Iwaniacka Przełęcz oraz na Drodze pod Reglami na odcinku Dolina Kościeliska - Gronik.

Po wiosennych, ulewnych deszczach szlaki w wielu miejscach są podmyte i uszkodzone (m.in. z Doliny Chochołowskiej na Iwaniacką Przełęcz(obecnie w trakcie remontu), z Doliny Pięciu Stawów Polskich na Kozi Wierch, na odcinku między Skrajnym Granatem, a przełęczą Krzyżne). Prosimy o zachowanie ostrożności.


Zagrożenia

W górach wieje bardzo mocny wiatr , który w partiach graniowych i na otwartych przestrzeniach wręcz uniemożliwia poruszanie się po szlakach. Na szlaki turystyczne łamią się drzewa i gałęzie, stanowiąc zagrożenie dla zdrowia i życia.
Na szlakach od strony północnej zalega śnieg, pod którym w wielu miejscach występują oblodzenia. Poślizgnięcie się na takim zalodzeniu może grozić niebezpiecznym w skutkach upadkiem.
Na szlaki przebiegające obok stromych zboczy mogą spadać kamienie, gałęzie i zsuwać się powalone drzewa.
W górach może nastąpić nagłe załamanie pogody - spadek temperatury, śnieg, deszcz czy silny wiatr.

Zalecenia

Wybierając się w góry należy odpowiednio się przygotować, a trasę wycieczki należy dostosować do aktualnie panujących warunków, swoich możliwości i doświadczenia. Trasę wycieczki trzeba tak zaplanować, aby wrócić przed zmrokiem, który zapada coraz wcześniej.
W górach może nastąpić nagłe załamanie pogody i należy być przygotowanym na dodatkowe utrudnienia takie jak: deszcz, śnieg i wiatr.
Do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr niezbędne jest doświadczenie górskie.

Informacje dodatkowe

Kolej linowa na Kasprowy Wierch z powodu silnego wiatru nie kursuje.
Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów z powodu remontu jest zamknięte do 19 grudnia br.
W dniu dzisiejszym rusza remont usuwiska przy Drodze do Murowańca w Dolinie Suchej Wody. Prace potrwają ok. 3 tygodni i spowodują utrudnienia w korzystaniu z drogi jak też mogą spowodować czasowe jej wyłączenie z użytku.
Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego obowiązuje zakaz wprowadzania psów, jedynym wyjątkiem jest Dolina Chochołowska, dnem doliny do schroniska.
W przypadku spotkania niedźwiedzia należy wolno i spokojnie oddalić się.
Na terenie Słowacji akcje ratunkowe w górach są płatne. Zalecamy posiadanie stosownego ubezpieczenia również osobom wędrującym szlakami granicznymi.

Turysto! TPN stara się dostarczyć Ci informacje o warunkach na szlakach oraz o potencjalnych zagrożeniach. Zrób z nich użytek. Telefon komórkowy, GPS i inne nowoczesne urządzenia są pomocne, ale zdecydowanie niewystarczające i zawodne. Najważniejsze są odpowiednie przygotowanie i wyposażenie, ocena zagrożeń i zdrowy rozsądek. To zależy od Ciebie.

 

Inne portale:
noclegi na Jurze noclegi na Suwalszczyźnie noclegi w Beskidach noclegi w Pieninach