Pensjonaty

Wysoki Wierch

Bukowina Tatrzańska

Willa Znana

Bukowina Tatrzańska

Dom Wypoczynkowy OREŁKI

Bukowina Tatrzańska

Górolik

Bukowina Tatrzańska

zobacz więcej dodaj obiekt

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!


(*) - pole obowiązkowe

Statystyka

  • Wszytkich: 5720143
  • W tym roku: 41835
  • W tym miesiącu: 41835
  • Dziś: 1512
  • Online: 31

13 zespołów góralskich zobaczymy na festiwalu Złote Kierpce

 

Trzynaście zespołów regionalnych z całego Podhala weźmie udział w tegorocznym VI Tatrzański Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych „O Złote Kierpce" w Zakopanem.

 

Zespoły powalczą o zaszczytne trofea Złote, Srebrne i Brązowe Kierpce, a nagrodę pieniężną dla laureatów 1-szych miejsc ufundował burmistrz Zakopanego Leszek Dorula.

Na scenie zakopiańskiego Kina Sokół w ostatni weekend maja wystąpią zespoły, które przygotowały widowiska oparte na dawnych góralskich zwyczajach, tradycyjnych zabawach, scenkach rodzajowych, które zaginęły już z podhalańskiego krajobrazu. Prezentacje sceniczne poprzedzi korowód, który przejdzie Krupówkami zarówno w pierwszy jak i drugi festiwalowy dzień.

W sobotę 30 maja miłośnicy folkloru zobaczą kolejno zespoły i przygotowane widowiska:

Mali Szaflarzanie z Szaflar "Przy paseniu"
Mali Marusynianie z Maruszyny "Jako se Kuba patyk na dziywcynta strugoł"
Mali Hyrni z Nowego Targu „We wilijom świyntego Jona"
Krzesani ze Spytkowic "Na polanie"
Zornica z Zakopanego "Płolywacka"
Mali Dzianisanie z Dzianisza "Zabawy na polanie"
Mali Hamernicy z Krakowa "Majowe kwiotecki"

W niedzielę na scenie kina Sokół swoje widowiska zaprezentują kolejno:

Mali Bystrzanie z Nowego Bystrego "Na polanie"
Małe Regle z Poronina "Watra na Galicowej Grapie"
Mali Śwarni z Nowego Targu „Budzenie wiesny"
Zawaternik z Leśnicy - Gronia "Radzi broimy"
Tatry z Ratułowa "Pucenie łoscypków"
Watra z Bańskiej Niżnej "Jako to bywało przy sianie"

Korowody rozpoczną się każdego festiwalowego dnia o 10.00 pod „Jutrzenką" w Parku Miejskim i przejdą Krupówkami prezentując się na deptaku. W kinie Sokół przegląd rozpocznie się o godz. 11.00. Prezentacją będzie przyglądała się profesjonalna komisja artystyczna w składzie: etnomuzykolog Aleksandra Szurmiak - Bogucka, etnolog Dorota Majerczyk, etnolog Agnieszka Gąsienica Giewont oraz etnograf z MCK Sokół Benedykt Kafel oraz regionalista, instruktor tańca góralskiego Franciszek Bachleda Księdzualrz.

Zespoły powalczą o główne trofea czyli Złote, Srebrne i Brązowe Kierpce nagrody pieniężne, Nagrodę Starost Tatrzańskiego, Nagrodę Burmistrza Zakopanego nagrody rzeczowe oraz nagrodę specjalną Voucher upoważniający zwycięski zespół na wejście do kompleksu basenów termalnych Gorący Potok w Szaflarach. Nagrody rzeczowe ufundował Tatrzański Park Narodowy, Starostwo Tatrzańskie i Biuro Promocji Zakopanego.

Tatrzański Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych „o Złote Kierpce", nawiązuje w swojej formule do Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. To na tym festiwalu młodzi górale zdobywają sceniczne doświadczenie, które owocuje coraz to wyższym poziomem prezentacji. W przyszłości to oni będą rywalizować o „Złotą Ciupagę".

Organizatorem Tatrzańskiego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych jest Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka" wraz z partnerami: Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ i Biurem Promocji Zakopanego.

(Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka")

 

Inne portale:
noclegi na Jurze noclegi na Suwalszczyźnie noclegi w Beskidach noclegi w Pieninach