Pensjonaty

Wysoki Wierch

Bukowina Tatrzańska

Willa Znana

Bukowina Tatrzańska

Dom Wypoczynkowy OREŁKI

Bukowina Tatrzańska

U Janinki

Bukowina Tatrzańska

zobacz więcej dodaj obiekt

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!


(*) - pole obowiązkowe

Statystyka

  • Wszytkich: 5397060
  • W tym roku: 424860
  • W tym miesiącu: 18874
  • Dziś: 6
  • Online: 12

Park ma 60 lat !

Pierwszego stycznia 1955 roku rozpoczął działalność Tatrzański Park Narodowy. Jego utworzenie zwieńczyło ponad stuletnie wysiłki nad objęciem pieczą najwyższych polskich gór. 23 czerwca odbędą się oficjalne uroczystości związane z obchodami 60-lecia Tatrzańskiego Parku Narodowego.

 

Wybitne nie tylko w skali kraju i ciągle jeszcze dobrze zachowane walory przyrodnicze Tatr zostały "odkryte" na przełomie wieków XVIII i XIX przez uczonych, którzy tu dotarli. Ich prace wydobyły na światło dzienne bogactwo przyrody i jej specyficzny, niepowtarzalny charakter. Bardzo szybko też okazało się, że walory te są coraz bardziej zagrożone i że istnieje potrzeba ich ochrony. Stąd w latach 80. XIX wieku pojawiły się pierwsze koncepcje objęcia Tatr ochroną w formie parku narodowego na wzór pierwszego w świecie amerykańskiego parku narodowego w Yellowstone. Z różnych jednak powodów, m.in. własnościowych i finansowych, idea parku narodowego nie mogła być przez dziesięciolecia zrealizowana. Ostatecznie Tatrzański Park Narodowy został utworzony na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 października 1954 roku i rozpoczął działalność z dniem 1 stycznia 1955 roku.

23 czerwca odbędzie się część oficjalna jubileuszu 60-lecia TPN. Uroczystość rozpocznie się mszą w Kaplicy Najświętszego Serca Jezusa w Jaszczurówce, po której odbędzie się uroczysta gala w Teatrze Witkacego. O godz. 17 zapraszamy wszystkich zainteresowanych na wernisaż wystawy plenerowej do Kuźnic. Wystawa "60 lat ochrony Tatr" przypomina wydarzenia poprzedzające utworzenie Parku oraz pokazuje historię TPN jako instytucji.

W ramach roku jubileuszowego odbywa się szereg imprez. Na początku roku otwarto w Zakopanem wystawę „Kozica - żywy symbol Tatr", która następnie ruszyła w roczną podróż po Polsce. W okresie wakacyjnym zaplanowano m.in. wycieczki w Tatry z pracownikami Parku, w sierpniu Piknik Edukacyjny na Równi Krupowej w Zakopanem. Zaprosimy także na dwie konferencje naukowe: we wrześniu "Nauka Tatrom", w listopadzie "Bibliografia tatrzańska". W grudniu zostanie otwarte zmodernizowane Centrum Edukacji Przyrodniczej. Szczegółowy program można znaleźć tutaj.

W dniu obchodów Punkt Informacji Turystycznej, Dyrekcja (w tym kasy) oraz Centrum Edukacji Przyrodniczej będą nieczynne. Za niedogodności przepraszamy i zapraszamy 24 czerwca.

 

Inne portale:
noclegi na Jurze noclegi na Suwalszczyźnie noclegi w Beskidach noclegi w Pieninach