Pensjonaty

Wysoki Wierch

Bukowina Tatrzańska

Willa Znana

Bukowina Tatrzańska

Dom Wypoczynkowy OREŁKI

Bukowina Tatrzańska

U Janinki

Bukowina Tatrzańska

zobacz więcej dodaj obiekt

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!


(*) - pole obowiązkowe

Statystyka

  • Wszytkich: 6189844
  • W tym roku: 511536
  • W tym miesiącu: 2840
  • Dziś: 1026
  • Online: 116

Podhale: 60-lecie pracy paulinów na Bachledówce

 

Mija 60 lat, odkąd ojcowie paulini zaczęli pracę w sanktuarium maryjnym ku czci Matki Bożej Częstochowskiej na Bachledówce na Podhalu, gdzie często przebywał kard. Stefan Wyszyński i kard. Karol Wojtyła.

 

Z okazji jubileuszu zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń. Życzenia zakonnikom złożyli już miejscowi górale, którzy mieszkają na terenie parafii w Czerwiennem, gdzie posługę duszpasterską sprawują oo. paulini.

Jak przypomina jeden z paulinów o. Ludwik Kaszowski zakonnicy zaczęli głosić Słowo Boże na Bachledówce w 1955 r. - Było to możliwe dzięki Helenie Jarząbek, która w podziękowaniu Panu Bogu oddała swój dom i cały teren naszemu zakonowi - przypomina o. Kaszowski.

W czasie II wojny światowej dom Jarząbków stał się schronieniem dla partyzantów, o czym doniesiono Niemcom. W jednym z uli znajdowała się ukryta radiostacja. Gestapo z "Palace" z Zakopanego dokonało rewizji. - Leżąc wraz z mężem w śniegu pani Helena w obliczu śmierci przyrzekła Bogu, że jeżeli przeżyją, to wybuduje tutaj kaplicę, a posiadłość tę odda na "dobry cel". Nic nie znaleziono i państwo Jarząbkowie zostali uwolnieni - opowiada o. Ludwik.

Zaraz po wojnie, w 1946 r. Helena Jarząbek w miejscu, gdzie leżała z mężem w śniegu, wybudowała kaplicę. Rozpoczęła też starania o przekazanie tej posiadłości w dobre ręce. Zgłosiła się na Jasną Górę do o. Hieronima Pośpiecha, ówczesnego kustosza, który wcześniej błogosławił jej związek małżeński.

W 1956 r. paulini, dzięki ofiarności górali wybudowali drugi budynek. Mieszkańcy Czerwiennego dostarczyli materiały budowlane i chętnie przychodzili do pracy. Wykonali też wiele stylowych mebli do kaplicy i zakrystii.

Z okazji jubileuszu życzenia i podziękowania za posługę duszpasterską złożyli górale z Czerwiennego, miejscowości, która współtworzy parafię prowadzoną przez paulinów. Były też życzenia od władz gminy Czarny Dunajec.

Bachledówka była wielokrotnie miejscem wypoczynku Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego, którego obecność upamiętnia specjalne epitafium z 1986 r. Na Bachledówce wypoczywał także kard. Karol Wojtyła.

Bachledówka miała spełniać funkcje wypoczynkową, jednak od początku w Kaplicy Matki Bożej Jasnogórskiej gromadzili się miejscowi górale. W związku z tym w 1988 r. erygowano na Bachledówce parafię pod wezwaniem Matki Bożej Jasnogórskiej, a pierwszym proboszczem został mianowany o. Edmund Krynicki.

26 sierpnia 1991 kard. Franciszek Macharski dokonał aktu poświęcenia nowego kościoła, wybudowanego dzięki wielkiemu trudowi o. Edmunda (zmarł w 1989 r.), górali z Czerwiennego i pomocy Jasnej Góry. Przez lata funkcję proboszcza pełniło wielu Paulinów. Obecnie jest nim o. Mirosław Górkiewicz.

Z okazji jubileuszu oo. paulini  zapraszają do nawiedzenia tego podhalańskiego sanktuarium. Będzie też okolicznościowa wystawa, jubileuszowe koncerty.

 

Inne portale:
noclegi na Jurze noclegi na Suwalszczyźnie noclegi w Beskidach noclegi w Pieninach