Pensjonaty

Willa Znana

Bukowina Tatrzańska

Wysoki Wierch

Bukowina Tatrzańska

Dom Wypoczynkowy OREŁKI

Bukowina Tatrzańska

U Janinki

Bukowina Tatrzańska

zobacz więcej dodaj obiekt

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!


(*) - pole obowiązkowe

Statystyka

  • Wszytkich: 5720329
  • W tym roku: 42021
  • W tym miesiącu: 42021
  • Dziś: 1698
  • Online: 49

Jak wybrać odpowiednie obuwie sportowe?

Sportowe buty nie odpowiadają wyłącznie za element sportowego wyglądu. Zaliczają się do najważniejszych składników sportowych sukcesów. Właściwie dobrane obuwie pozwala ograniczyć ryzyko bolesnych kontuzji, zwiększać swoje osiągnięcia, a nawet zyskiwać przewagę nad konkurentami. Wyczynowi sportowcy zdają sobie doskonale sprawę z tego, że dzięki obuwiu sportowemu można zyskiwać cenne sekundy.

But sportowy w krótkiej historii

Już w samych początkach nowożytnych zmagań sportowych liczyło się to, by buty dla sportowców cechowały się wygodą i małą wagą. Dla współczesnych producentów są to nadal najważniejsze wytyczne wobec projektowanego obuwia. Dzisiejsze obuwie sportowe jest lekkie, trwałe i miękkie w wielu miejscach. Po długoletnich doświadczeniach projektantów, którzy od dawna współpracują z specjalistami od aerodynamiki oraz lekarzami posiadającymi wiedzę o ludzkiej anatomii, dowiedziono, że praktycznie każdy sport wymaga wykorzystywania innego rodzaju obuwia. Chodziło nie tylko o zwiększenie szans na lepsze wyniki, ale zwłaszcza o zmniejszenie ryzyka odniesienia kontuzji do minimum.

Rodzaje butów sportowych

W ten sposób osiągnięto rodzaj butów, dzięki którym z jednej strony były dla uprawiających sport niczym druga skóra, z drugiej poprawiały bezpieczeństwo sportowców podczas uprawiania wybranego przez nich sportu. W takiej filozofii doskonale odnalazła się firma tworząca odzież sportową Under Armour. Odpowiedzmy sobie zatem na tytułowe pytanie.

Jak wybrać odpowiednie buty sportowe?

Buty, które zamierzamy zakładać do biegania powinny zwłaszcza dobrze amortyzować nasze stopy, idealnie do nich przylegając. W każdym innym przypadku niewłaściwy wybór może mocno nadwyrężyć naszą kostkę. Pamiętajmy, że właściwy rozmiar i konstrukcja uniemożliwia rozciągnięcie lub rozbicie. Najprostszą metodą sprawdzenia, czy wybrane przez siebie buty Under Armour pasują do twojej stropy jest uciskanie czubka buta kciukiem. Jeśli natkniemy się na nasz palec, będzie to znak, że lepiej poszukać nowego modelu.

Buty Under Armour z właściwym dopasowaniem

W sytuacji, gdy bez problemu zmieścimy naszego kciuka między duży palec stopy a krawędzią buta, to oznacza to, że właśnie odnalazłeś model dla siebie. Zanim jednak podejdziesz do kasy sklepowej i wyciągniesz kartę, upewnij się jeszcze, czy posiadają lekko zadarty nosek. Na samym końcu zobacz, czy żaden znajdujący się wewnątrz szew lub całe klejenie nie uciskają i nie ocierają twoich stóp. Pamiętaj o twojej charakterystyce stawiania stóp podczas biegania. Chodzi o sytuację,v w której kostka lekko i w sposób naturalny skręca się do wnętrza, wówczas mamy do czynienia z właściwym anatomicznym zamortyzowaniem stopy, co w podręcznikach fachowo nazywa się pronacją.

Bezpieczna stopa podczas biegu

W sytuacji, gdy zauważysz, że jednak stawiasz stopę na jej zewnętrznej krawędzi, wówczas oznacza to supinację. Właściwie będą buty Under Armour, których cechą jest zapewnienie jak największej amortyzacji stopy. W ich pobocznej budowie cholewki uniemożliwia się przemieszczanie kostki podczas biegania, a podeszwy posiadają w sobie specjalne poduszki powietrzne. Na zakup takich butów powinny zdecydować się wszystkie osoby, które biegają twardych gruntach lub dobrze zbudowanie biegacze z większą wagą.

 

 

 

 

 

Inne portale:
noclegi na Jurze noclegi na Suwalszczyźnie noclegi w Beskidach noclegi w Pieninach