Pensjonaty

Wysoki Wierch

Bukowina Tatrzańska

Willa Znana

Bukowina Tatrzańska

Dom Wypoczynkowy OREŁKI

Bukowina Tatrzańska

Górolik

Bukowina Tatrzańska

zobacz więcej dodaj obiekt

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!


(*) - pole obowiązkowe

Statystyka

  • Wszytkich: 5311329
  • W tym roku: 339129
  • W tym miesiącu: 15341
  • Dziś: 23
  • Online: 27

Otwarcie transgranicznej ścieżki rowerowej

 

Wielkie otwarcie polskiej części transgranicznej ścieżki rowerowej wybudowanej w ramach projektu pt. "Historyczno-kulturowo-przyrodniczego szlaku wokół Tatr"

 

Wójt Gminy Czarny Dunajec Józef Babicz wraz z Burmistrzem Miasta Trstena Jurajem Bernatakiem przez przecięcie wstęgi uroczyście otworzyli polską część transgranicznej ścieżki rowerowej wybudowanej w ramach projektu pt. "Historyczno-kulturowo-przyrodniczego szlaku wokół Tatr" dofinansowanego z Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007-2013.

Uroczystość miała miejsce na polsko - słowackiej granicy Chochołów - Sucha Hora w niedzielę 27 września. Otwarcie ścieżki rowerowej, na które zapraszała Gmina Czarny Dunajec wraz z partnerami: miastem Nowy Targ i gminami Nowy Targ oraz Szaflary wzbudziło wielkie zainteresowanie m.in. wśród rowerzystów, którzy licznie wzięli udział w rodzinnym rajdzie rowerowym zorganizowanym z tej okazji. Wspólnie przejechali ścieżką przez Chochołów, Koniówkę, Podczerwone do Czarnego Dunajca, gdzie na parkingu przy Zespole Szkół miał miejsce rodzinny piknik rowerowy. Peletonowi rowerowemu przewodził przedstawiciel Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Rozwoju Regionalnego Republiki Słowackiej - Ing. Peter Klučka, narodowy koordynator do spraw tras rowerowych.

Historyczno-kulturowo-przyrodniczy szlak wokół Tatr to zakrojone na wielką skalę transgraniczne przedsięwzięcie zainicjowane i koordynowane przez Euroregion „Tatry", które zakłada docelowo realizację liczącej ponad 250 km pętli wokół Tatr z trasami rowerowymi, narciarskimi i biegowymi. Przebiega ona przez położone po obu stronach Tatr historyczno-kulturowe krainy Podhala, Orawy, Liptowa i Spisza. Powstaje w ten sposób unikatowa międzynarodowa atrakcja turystyczna, umożliwiająca aktywny wypoczynek, promująca zdrowe spędzanie wolnego czasu oraz bezpieczne i przyjazne dla środowiska naturalnego zwiedzanie na rowerze miejsc o niepowtarzalnych walorach krajobrazowych, kulturowych, historycznych i przyrodniczych.

Projekt I etapu Historyczno-kulturowo-przyrodniczego szlaku wokół Tatr realizuje 13 polskich i słowackich samorządów - gmina Czarny Dunajec, miasto Nowy Targ, gmina Nowy Targ, gmina Szaflary, miasto Kiezmark, miasto Liptowski Mikulasz, miasto Trstená, obec Suchá Hora, obec Hladovka, obec Liesek, obec Nižná, obec Huncovce, obec Vrbov. Partnerem Wiodącym jest gmina Czarny Dunajec. Projekt został dofinansowany ze środków Programu Współpracy Transgranicznej PL-SK 2007-2013, a jego wartość to ponad 6 mln EUR. W ramach tego projektu powstało już w sumie ponad 70 km tras rowerowych z nawierzchnią asfaltową lub szutrową biegnących przez tereny o wysokich walorach przyrodniczych, kulturowych i historycznych, w tym 35 km nieprzerwanego transgranicznego odcinka prowadzącego trasą dawnej linii kolejowej od miasta Nowego Targu przez gminę Szaflary, gminę Nowy Targ i gminę Czarny Dunajec do granicy słowackiej w Suchej Horze i dalej do miasta Trstena, a także odcinki na Spiszu (Vrbov-Kieżmark-Huncovce) oraz w Liptowskim Mikulaszu.

 

Inne portale:
noclegi na Jurze noclegi na Suwalszczyźnie noclegi w Beskidach noclegi w Pieninach