Pensjonaty

Wysoki Wierch

Bukowina Tatrzańska

Willa Znana

Bukowina Tatrzańska

Dom Wypoczynkowy OREŁKI

Bukowina Tatrzańska

Górolik

Bukowina Tatrzańska

zobacz więcej dodaj obiekt

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!


(*) - pole obowiązkowe

Statystyka

  • Wszytkich: 6189711
  • W tym roku: 511403
  • W tym miesiącu: 2707
  • Dziś: 893
  • Online: 103

XV Memoriał Józefa Oppeneheima w narciarstwie wysokogórskim

 

W sobotę 2 kwietnia 2016 już po raz piętnasty Dolina Chochołowska będzie gościć zawodników Memoriału Józefa Oppenheima.

 

Tym razem zawody mają rangę szczególną, są bowiem Mistrzostwami Polski PZA w narciarstwie wysokogórskim. Na tą okoliczność zaplanowano długą i ciekawą trasę ze startem przy Schronisku Blaszyńskich a następnie prowadzącą przez Iwaniacką Przełęcz, Ornak, Siwą Przełęcz, Dolinę Strorobociańską, Żleb Kulawiec, Trzydniowiański Wierch, Dolinę Jarząbczą, Grzesia i na końcu Rakoń z metą usytuowaną na Polanie Chochołowskiej. Trasa może być zmodyfikowana w zależności od warunków śniegowych, nadal bowiem czekamy na większy opad śniegu.

Gospodarzem zawodów jest tradycyjnie Schronisko na Polanie Chochołowskiej, gdzie od piątku będzie się mieścić biuro zawodów a wieczorem odbędzie się odprawa zawodników.

Patronat honorowy objął Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula.

Partnerem Generalnym zawodów jest Totalizator Sportowy - właściciel marki LOTTO, zawody wspierają świetnie znane ski-alpinistom firmy Dynafit i Pomoca, a także zakopiańska Restauracja Javorina i Schronisko na Polanie Chochołowskiej. Dla wszystkich zawodników przygotowano w pakietach startowych chusty wielofunkcyjne POMOCA a po zawodach każdy dostanie pyszny obiad w Schronisku.

Na zwycięzcę na długiej trasie oprócz medalu Mistrzostw Polski czeka nagroda pieniężna - 200 Euro, pozostałe nagrody to bony do wykorzystania w sklepach firmowych Dynafit i Salewa, vouchery na kolację w Restauracji Javorina, a także vochery na pobyt w Schronisku na Polanie Chochołowskiej.

Do zobaczenia w Tatrach Zachodnich!

Nasze zawody poświęcone są pamięci Józefa Oppenheima nie bez przyczyny.

Urodził się 15 czerwca 1887 w Warszawie. Był jedną z barwniejszych i bardziej znanych postaci międzywojennego Zakopanego.
Z Tatrami i z Zakopanem związany od 1910 roku. Taternik, narciarz wysokogórski i wieloletni (1914-1939) kierownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Uczestniczył w pierwszych zimowych wejściach m.in. na Kaczy Szczyt, Młynarz i Północną ścianą na Mięguszowiecki Szczyt Czarny.
Przed I wojną światową był w zarządzie Sekcji Narciarskiej PTT. W latach międzywojennych był sędzią narciarskim i jednym z najaktywniejszych działaczy narciarskich w Zakopanem. Wytyczał tatrzańskie szlaki narciarskie, a z ramienia TOPR był członkiem kolejnych komisji do spraw przewodnictwa tatrzańskiego.
Józef Oppenheim wprowadził w życie ideę „wyrypy" narciarskiej czyli długiej, wielogodzinnej wycieczki - tury na nartach, prowadzącej przez parę dolin, pokonującej wiele przełęczy i szczytów. Swoje trasy opisał w przewodniku narciarskim Szlaki narciarskie Tatr Polskich i główne przejścia na południową stronę, wydanym w Krakowie w 1936 roku. Przez długi okres czasu był to jedyny przewodnik narciarski po Tatrach.
Pozostałe w rękopisie jego wspomnienia narciarskie zostały wykorzystane w książce Wandy Gentil-Tippenhauer i Stanisława Zielińskiego „W stronę Pysznej".
W czasie II wojny światowej przebywał najpierw w okolicach Kowla, a od 1942 w Warszawie, gdzie z powodu swego żydowskiego pochodzenia ukrywał się u przyjaciół aż do powstania warszawskiego, a po jego upadku pomagał w ewakuacji szpitala z rannymi i w ten sposób wydostał się z Warszawy do znajomych w Pruszkowie.
Po wojnie wrócił do Zakopanego, gdzie w 1945 był krótko kierownikiem TOPR-u, a potem organizował domy wypoczynkowe na Groniku w Kościelisku. 28 lutego 1946 roku został zamordowany we własnym domu na Krzeptówkach.
Jest pochowany na Cmentarzu przy Ul. Nowotarskiej w Zakopanem.

Organizatorzy XV Memoriału Józefa Oppenheima:
TOPR
TKN Tatra Team
SNPTT
PTTK Odzdział Zakopane
Schronisko na Polanie Chochołowskiej

 

Program zawodów

31.03.2016 - CZWARTEK

24.00 - ZAMKNIĘCIE LISTY STARTOWEJ


01.04.2016 - PIĄTEK

14.00 - otwarcie biura zawodów - wydawanie numerów startowych

20.00 - ODPRAWA ZAWODNIKÓW

21.00 - odprawa sędziów i organizatorów


02.04.2016 - SOBOTA

7.15 - 8.15 - wydawanie numerów startowych (Schronisko Chochołowska)

8:40 - 8.55 - kontrola techniczna (ogródek startowy pod „Schroniskiem" Blaszyńskich)

09.00 - START KATEGORII SPORTOWEJ "S"

9.40 - 9.55 - kontrola techniczna kategorii rekreacyjnej itd.. (ogródek startowy Polana Chochołowska)

10.00 - START KATEGORII REKREACYJNEJ "R" (Polana Chochołowska)

14.00 - 16.00 obiad

16.00 - nieoficjalne ogłoszenie wyników Memoriału

16.30 - koniec terminu przyjmowania protestów

17.00 - ogłoszenie oficjalnych wyników Memoriału


 

Inne portale:
noclegi na Jurze noclegi na Suwalszczyźnie noclegi w Beskidach noclegi w Pieninach